WordPress Reklam Yerleşimi – Ad Inserter


Bu yazı içersinde wordpress siteye reklam ekleme işlemlerini Ad Inserter eklentisi ile otomatik bir şekilde nasıl yapılandırdığımızı göstermeye çalışacağım. Adsense reklam yerleşimi konusunda başarılı bulduğum ve kendi sitelerimde de kullandığım bir eklenti olduğu için bu sayfamda da nasıl uyguladığımı anlatmaya çalışacağım.
Ad Inserter eklentisini teorik olarak bahsetmek gerekir ise ;
 1. Ana sayfa ve diğer sayfalara, yazılara, kategorilere, etiketlere ve arama sonuç sayfalarına reklamları otomatik bir şekilde eklenmesini sağlar.
 2. Yazı başlarına, Sidebar’larınıza, yazı içine veya yazı sonlarına reklamları kolayca yerleştirmenizi sağlar.
 3. Cihaz özelleştirmesine izin verir. Yani reklamın mobilde görünmesini isteyip istemediğiniz veya sadece masaüstünde görünsün/görünmesin ayarlarını yapabiliriz.
 4. Manuel olarak, üretmiş olduğu shortcode’ları, istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.
 5. Şimdi teorik kısmı daha fazla uzatmadan adım adım resimli anlatım şeklinde Ad Inserter eklentisini açıklamaya çalışalım.
Bu arada adsense reklam yerleşimi konusunda uzman olan arkadaşlar var piyasada. Ben o profesyonel arkadaşlardan değilim. Kendimce doğru ve etik olduğunu düşündüğüm bir reklam yerleşim tarzım var. Bunu uygulayıp anlatacağım.
Yani herkesin tarzı farklı olabilir. Kimisi 3-4 reklam koyar. Kimisi 10-15 reklam koyup sayfayı reklama boğabilir de. O yüzden benim yaptığım ayarların aynısını yapmak zorunda değilsiniz. Ama sayfamda uyguladığım ayarlardan hareket ile, Ad Inserter eklentisinin kullanımı hakkında fikir sahibi olabilir, kendi sitenizdeki reklamlarınıza ayar çekip özelleştirebilirsiniz.
İlk olarak eklentimizi yükleyelim. Bunun için “Eklentiler => Yeni ekle” sayfasını açıp, arama kutusuna “Ad Inserter” yazın. (Geliştirici: Igor Funa olduğundan emin olun.) Eklentiyi yüklemek için “Hemen yükle” butonuna basıp, ardından da “Etkinleştir” butonuna basın. Böylece eklentimizi sitemize yüklemiş olacağız.

ad inserter eklentinin yüklenmesi

Ad Inserter eklentisini aktifleştirdikten sonra, soldaki menüde “Ayarlar => Ad Inserter” alanına tıklayarak eklentinin ayar sayfasına gidelim.

ad inserter eklentinin yüklenmesi

Google Adsense hesabınızın var olduğunu hatta elinizde reklam kodlarınızın olduğunu varsayarak anlatıma devam ediyorum. O yüzden bu yazıda, google adsense reklam çeşitleri ile ilgili bir konuya değinmeyeceğim ve benim elimde önceden oluşturmuş olduğum adsense kodlarım olduğu için siteme bu kodları uygulayacağım.
Eklenti tek sayfadan ve 16 tane sekmeden oluşuyor. İlk sekmeye “Esnek reklam” kodumu yapıştırıyorum. Amacım şu ; Yazının üstünde, yani yani menünün hemen altında reklam görünsün istiyorum. Menü ile Konu başlığının arasına yani.
Bunu yapabilmek için şu adımları uyguluyorum ;
 • Öncelikle bir isim veriyorum. (Sonradan da baktığımda bu neydi diye anlayabilmek adına.)
 • Automatic insertion” kısmına, “Before Post” seçiyorum. (Yazı başlamadan önce anlamına gelir.)
 • Alignment and Style” : “Center” seçiyorum. Reklamı ortalasın diye. (Bunu tüm reklam sekmeleri için yapıyorum.)
 • Post” alanının yanındaki kutucuğu işaretliyorum. Page ise işaretlemiyorum. Yani yalnızca yazı içeriklerinde reklamın görünmesini sağlamış oluyorum.
 • Homepage, Category pages, Search pages, Tag/Archive pages ; Hiç birini işaretlemiyorum. Çünkü bu sayfalarda reklam göstermek istemiyorum.
 • Devices” butonuna basarak, “Use client-side detection to” “show” only on “Desktop” seçiyorum. Yani mobilde bu alanın görünmesini istemiyorum. Zaten telefonda küçük bir görüntü oluşuyor, ziyaretçi telefondan yazıya girer girmez reklam ile karşılaşıp rahatsız olmasını istemiyorum.Yalnızca normal masaüstü bilgisayarlardan girildiğinde bu reklamların görüntülenmesini sağlamış oluyorum.
 • Manuel” butonuna tıkladığınızda Widget alanı açılacaktır. “Widget” işaretlemiyorum. Çünkü bu reklam kodunu widget’larda kullanmayacağım.
 • Save All Settings” e tıklayıp, kayıt ediyorum.

adsense-reklam-yerlesimi-ad-inserter sayfa başlangıcına reklam koymak

Sonuç aşağıdaki resimdeki gibi, menünün hemen altında reklamlar görüntülenmeye başlayacaktır. Gerçi şu an uyguladığımda ince bir hata (bug) görüyorum. Ben 1 tane reklam kodu eklememe rağmen, iki tane reklam görünüyor nedense. Ya Ad Inserter eklentisi ile ilgili bir problem var, ya da tema ile ilgili. Şimdilik bu duruma çok takılmıyorum. Eğer çok rahatsız eder ise, ileride bu reklamı kapatmayı düşünebilirim.

adsense-reklam-yerlesimi-ad-inserter sayfa başlangıcına reklam koymak

Şimdi ise şunu planlıyorum. Yazı içersine 40. Div’den önce “Tam genişlikte yazı içi” reklam kodu ekleyeceğim. Böylelikle ziyaretçi konuyu okurken hemen karşısına reklam çıkmayacak. Eğer yazıyı okumaya devam ediyor ise yani biraz aşağılara doğru, araya reklam koyuyorum. Ziyaretçi yazının içersini okumaya başladığında, aç gibi hemen reklam kodunu koyup ziyaretçiyi rahatsız etmenin anlamı yok. Ziyaretçi içeriği beğendi ise ve kırkıncı paragraf’a kadar geldi ise, yazıyı faydalı bulmuş olabilir ve artık reklamı göstermekten çekinmiyorum.

Siz bu rakamı 40 yerine istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Sığır gibi hemen 5 de yapabilirsiniz. Bu sizin aç gözlülüğüne kalmış bir durum. Amaç ziyaretçiye faydalı içerik sunmak yerine, hemen reklamımı görsün tıklasın ve yazıdan çıkıp gitsin diye de düşünebilirsiniz. (Düşünce özgürlüğü) Ama size tavsiyem agresif bir şekilde yazı içerisini reklama boğup, kullanıcıları rahatsız etmemeniz yönündedir. En azından ben böyle yapmaya çalışıyorum.

Şimdi bu senaryoyu uygulayabilmek için aşağıdaki resimdeki gibi bir ayar yapıyorum ;

 • Automatic insertion” alanında “Before Paragraph” seçiyorum.
 • Paragraph(s)” : Paragraf numarasına 40 yazıyorum.
 • paragraphs with tag” : “Before Paragraph” seçtikten sonra, “Counting” butonuna tıklıyorum. Böylelikle neyi saydıracağım ile ilgili html kodunu manuel olarak değiştirebiliyorum. Eğer özelleştirme yapmaz, yani Counting butonuna basmaz iseniz, “paragraphs with tag” alanında default olarak “p” etiketini getirir.
  Bu alanı temanıza uygun bir şekilde revize edebilirsiniz. Veya başka bir örnek vereyim; Eğer yazı içerisinde H2, H3 sıkça kullanıyorsanız, (mesela alt başlıklar için) “paragraphs with tag” alanına h2 de yazabilirsiniz. Ben basite kaçıp “paragraphs with tag” alanına “div” yazdım.
 • Böylelikle kırkıncı <div> kodundan önce, adsense reklam kodum devreye girecek.
 • Devices filtrem olmayacak. Yani telefondan, masaüstü bilgisayarından ve tabletten giren için de 40. div’den sonra reklam ortalanmış bir şekilde ayarlayıp, “Save All Settings“e basıp kayıt ediyorum.

adsense reklam yerleşimi - yazı içersine otomatik ekle

Herhangi bir yazı içersine girip kontrol ediyorum. Örnek olarak “centos web panel üzerinden host nasıl açılır” yazısına bakıyorum. Problem yok görünüyor, reklamı aşağıdaki gibi görebiliyorum.

adsense reklam yerleşimi - yazı içersine otomatik reklam ekle

Şimdi geldi yazı içersindeki ikinci reklamımızı yerleştirmeye. Bunun için Feed reklam kullanacağım ve bu reklamı yazının en sonuna koyacağım. Hani bunun bir nevi Türkçe meal’i şudur ; “Hacı yazıyı okudun buraya kadar, bak yazı ile işin bitti. Son olarak hani olur da reklam ilgini çeker ise bir göz at istersen. Sen de nasiplen, ben de.”
Böylelikle ziyaretçiyi reklama boğmadan, içerikten faydalandıktan sonra reklamı yazının sonuna koyuyorum. Şimdi bu yazı sonuna reklam feed koyabilmek için ne tür ayarlar yapıyoruz onu inceleyelim.
 • Automatic Insertion” : “Before HTML” element seçiyorum.
 • HTML element(s) : “.review_wrap” yazıyorum. (Class isminin başında . (nokta) koymak gerekiyor.) Siz kendi temanızda aynısını yazmayacaksınız. Ben kendi kullandığım temaya hakim olduğum için ve hangi class öncesine koymam gerektiğini bildiğim için bunu yazıyorum. Kullanmış olduğum temada, “Yazıya puan ver” kısmı yazının sonuna tekabül ediyor. Bu alanında class ismine baktığımda, “review_wrap” yazdığını görüyorum. O yüzden de “review_wrap class’ından hemen önce bu reklam kodunu yerleştir” komutunu vermiş oluyorum.
 • Reklamı ortalayıp, yalnızca post’larda görünmesini istiyorum. Devices olarak da tüm cihazlarda görünmesini istediğim için, herhangi bir filtreleme yapmıyorum. Önceki tanımladıklarım gibi, bu reklam için de Widget tikini kaldırıyorum. Çünkü widget’lar için ayrı bir sekmede tanımlama yapacağım zaten.

adsense reklam yerleşimi - yazı sonuna otomatik feed reklam ekle


Test edebilmek adına, Örnek bir yazının içerisine girip, yazı sonuna bakıyorum ve reklam görüntüleniyor mu diye kontrol ediyorum. Tam da istediğim yerde, yani yazıya puan ver’in hemen üstünde reklam görüntüleniyor. Sorun yok görünüyor.

adsense reklam yerleşimi - yazı sonuna otomatik feed reklam ekle

Şimdi son olarak Sidebar/Widget reklamlarını ayarlamaya çalışacağım. Bu alana iki tane reklam koyacağım. Bir tanesinin yükseliği fazla olacak. Yani dikey bir reklam kodu ayarlayacağım. Bir tane de kategorilerimin altında görünecek şekilde, küçük bir reklam kodu koyacağım. Bu reklam çeşitleri de (özellikle Dikey reklam modeli) insanların dikkatini / ilgisini çekmeyi başarabiliyor. Şimdi Sidebar’a reklamları nasıl yerleştirdiğimi açıklamaya çalışayım.
 • Automation Insertion” : “Disabled” seçiyorum. Çünkü yazı başına, içerisine veya sonuna otomatik ekleme yapılmayacak.
 • Alignment style” : Reklamı ortalaması için seçiyorum “Center” seçiyorum.
 • Widget’ı ve Post’ kutucuklarının yanlarını işaretliyorum.
 • Böylelikle bir reklam slotu oluşturmuş olduk. Şimdi bu reklam slotunu (4 numaralı sekme) bileşenler yardımı ile sidebar alanlarına koyacağız.

adsense reklam yerleşimi - sidebar dikey reklam

Sidebar’lara reklam ekleme yapmadan önce, Jannah Tema’sının sidebarlar ile ilgili bazı özelleştirme ayarlarından faydalanacağım. Daha doğrusu şöyle açıklayayım ; istediğimiz kadar manuel isim vererek sidebar oluşturabiliyorum. Bu oluşturduğum sidebarları kategorilere tanımlıyorum. Her kategoride de farklı sidebar / bileşen ayarlamasını yapabiliyorum.
Örnek ile ilerleyeceğim daha iyi anlaşılabilmesi için. “WordPress” diye bir kategorim mevcut. O yüzden kategori ismi ile aynı olacak şekilde, “WordPress” isminde bir sidebar oluşturacağım. Oluşturduğum bu sidebar’ı, “WordPress” kategorisine set edeceğim. Şimdi resimli anlatım ile devam edeyim.

Jannah Admin panel sol tarafta görünen “Kenar çubukları” (Sidebar) ekranına giriyorum ve “WordPress” yazıp “Ekle” butonuna basıyorum. Son olarak da “Değişiklikleri kaydet” butonuna basarak işlemi tamamlamış oluyorum. Bu işlemi genelde her kategorim için yaparım. Her bir kategoriyi kendi içerisinde özel bileşen tanımlamış olup, kategori bazında sidebarı özelleştirmemi sağlıyor.

jannah tema custom sidebar eklenilmesi

Hadi şimdi Bileşenler sayfasını açalım. Bunun için sol menüden “Görünüm => Bileşenler” sayfasına giriyoruz.

jannah tema custom sidebar eklenilmesi

Bileşenler sayfasına girdiğimizde öncelikle temadan custom olarak açmış olduğumuz bileşenin buraya geldiğine emin olalım. Sonra da sol üst köşede yer alan “Ad Inserter” widget’ı, açmış olduğumuz bileşenin üzerine sürükleyin. (WordPress diye sidebar açmıştım.)
Block : “Ad Inserter” eklentisinde ayarlamış olduğumuz sekmeler vardı hatırlarsanız. Biz widget için 4 numarayı kayıt etmiştik. Şimdi de bu 4 numaralı reklam kodunu seçip, “Kaydet” butonuna basıyorum. Bu işlemi yaptıktan sonra bu Widget’ın nerelerde görünmesini istiyorsam, Dikey reklamım da o sayfada görüntülenmeye başlayacaktır.

adsense reklam yerleşimi - sidebar dikey reklam

Şimdi sıra geldi, bu Sidebar’ı kategorim ile ilişkilendirmeye. Bu çok da şart bir şey değil. Hatta her temada da olan bir özellik de değil. Ama Jannah teması bana bu özelleştirme imkanı madem sağlıyor, o zaman kategori bazında sidebarı nasıl kullanacağımıza bakalım.
Öncelikle “Yazılar => Kategoriler” alanına gidelim.

wordpress kategoriler sayfasına erişim

Düzenlemek istediğim kategorinin üzerine gelip, “Düzenle” alanına tıklıyorum.

wordpress kategori düzenleme

Kategoriler sayfasına girdiğinizde, sayfanın altına doğru Jannah temasının özelleştirme alanını göreceksiniz. Her kategori bazında özelleştirme yapabileceğimiz bir yapı mevcut.
Sol tarafta “Kenal bölmesi” (sidebar) alanına tıklıyorum. Sağ tarafta açılan alanda da “Özel kenar çubuğu” alanına tıklayıp, açmış olduğum “WordPress” isimli Widget’i seçiyorum. Aynı işlemi hem “Kategori kenar çubuğu“, hem de “Global Sidebar setting” alanında yapıyorum. Böylelikle WordPress” kategorisine ait yazılarımın içersinde görünecek sidebar’ın içeriğini, bileşenler sayfasındaki “WordPress” isimli widget’dan beslen komutunu vermiş olduk.
Ben bu işlemi tüm kategorilerim için yapıyorum. Yani önce Jannah admin panel içerisinden, Custom sidebar açıyorum. Sonra bu açtığım bileşenin içersinde neler görünmesini istediğimi belirtiyorum. Ve ardından da custom açılan bileşen ile kategoriyi ilişkilendiriyorum. Bunu sadece reklam yerleşimi olarak düşünmeyin. Sidebar’ı kategori bazında özelleştirme gibi algılayabilirsiniz. Bu özelleştirmenin içersine doğal olarak reklam yerleştirme de giriyor.

jannah kategori bazında sidebar özelleştirilmesi

Şimdi nasıl göründüğüne bakalım. Test edebilmek için, “WordPress kategorisi” altında yayınlanmış bir yazının içerisine girip, Sidebar’ın en üstünde reklam kodumun göründüğünden emin olmam gerekir. Örnek olarak “WordPress Site Taşıma” yazısına bakıyorum.

Problem yok görünüyor. Widget’ı ayarlarken, Sidebar’ın en üstünde görünmesini istemiştim ve gerçekten de istediğim yerde ve dikey bir reklam şeklinde görüntüleniyor.
Ben bir tane daha widget’a küçük reklam daha ekliyorum. Onun ekran görüntülerini paylaşmama gerek yok çünkü yapacağım işlem aynı olacak; Özel açmış olduğum bileşene, Ad Insert ile oluşturduğum başka bir slotdaki reklamı sürüklemem yeterli olacak.

adsense reklam yerleşimi sidebar görüntüsü

Yazının sonuna geldik. Özet geçmek gerekir ise Ad Insert sekmelerine reklam kodlarımı koyuyorum. Bu kod’ların sayfanın nerelerinde görüntülenmesini istediğimi belirtiyorum. Sayfa başında, yazı içeriğinde belirli bir paragraf’dan sonrasına, yazı sonuna (istediğim bir class’dan öncesine) ve sidebar’a istediğim sırada reklamları gösteriyorum.
Bu benim site (daha doğrusu sitelerimde) uygulamış olduğum bir reklam yerleşim tasarımım. Hatta dikkatinizi çekti ise, Ana sayfa, kategoriler, tag, arama sayfalarında reklamların görüntülenmesin istedim ve hatta footer alanına da reklam koymadım 🙂 Siz kendi tarzınıza göre reklamlarınızı diğer sayfalarınızda da göstermeyi seçebilirsiniz. Ben yalnızca Post/yazılarda gösterilmesi taraftarıyım.
Şimdi sizler aynı eklenti ile kendi sayfanıza ve temanıza uygun bir şekilde reklam yerleşimlerini yapabilirsiniz. Size tavsiyem sayfanızı reklama boğmayın ve reklamlarınız kullanıcıyı rahatsız edecek şekilde yazının önüne kesinlikle geçmesin.
Daha fazla para kazanma hırsına sahipseniz, tavsiyemi boş verip, reklamlar ile boğun sayfayı. Ziyaretçi nerede içerik var hangisi reklam hangisi yazı içeriği olduğunu algılayamasın. Ama bu işlemin de Google reklam politikalarına aykırı olduğunu unutmayın.
Google reklam politikası demişken unutmadan söyleyeyim ; Sidebar’larda da sticky özelliğini aktifleştirmeyin. Yani insanların gözüne reklamı sokmayın. Bırakın ilgi duyduğu bir reklam çıkarsa tıklarlar 🙂
Ad Insert ile ilgili eklemek istediğiniz veya sormak istediğiniz bir şeyler var ise lütfen yorum alanından bize yazmaktan çekinmeyin.


Yazıya puan ver

Professional.web.tr
User Rating: 4.87 ( 6 votes)
Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Muhteşem , çok emek isteyen bir yazı olmuş. Allah razı olsun. Ben sadece before paragraph veya after paragraph seçeneklerini kullanacak yöneticiler için bu noktada adsense politiklarına dikkat çekmek isterim. Çünkü yazılarınızda sıkça h2 veya h3 başlıklarını kullanıyorsanız fazla reklam göstermekten ban yiyebilirsiniz. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra yazılarınızı kontrol etmeyi unutmayınız .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı