WordPress nasıl kurulur – Manuel kurulum


Bu yazı içersinde WordPress nasıl kurulur sorusuna cevap oluşturabilmek için, wordpress manuel kurulum adımlarını anlatmaya çalışacağım. WordPress kurulumu için bir kaç yöntem daha mevcut olduğunu bilmenizi isterim. Hatta wordpress manuel kurulum, diğer wordpress kurulum yöntemlerinden daha uzun veya zor gelebilir.
Ama burada bir yanlış anlaşılma olmasın sakın. Tüm wordpress kurulum yöntemleri basittir. Sadece aralarında daha az basit olanı ise manuel kurulum işlemidir. Nedense bana daha temiz bir kurulum gibi geldiği için her zaman bu yöntem ile wordpress kurulumlarını gerçekleştiririm. Bu arada wordpress nedir, wordpress nerelerde kullanır ile ilgili yazıyı uzatacak teorik bir içerik hazırlamadım. İşin uygulama ve tekniğini anlatacağım sadece.
Hazırsak başlayalım. İlk olarak wordpress’in son güncel sürümünü wordpress download sayfasında bulunan WordPress indir butonuna basarak bilgisayarınıza indirin. Eğer wordpress’i Türkçe değil de, İngilizce dili ile kullanmak istiyorsanız, wordpress son güncel sürümü direkt WordPress resmi sayfasından indirebilirsiniz.

wordpress nereden indirilir

İndirdiğiniz rar dosyasını winzip/winrar veya benzeri bir sıkıştırma programı ile açın. Dosyanın üzerinde sağ tuş tıklayarak “Buraya çıkart” yapın.

winrar ile wordpress kurulum dosyası çıkarılması

Ftp client programı ile hostunuza bağlanın. (Ben Filezilla kullanacağım.) WordPress klasörünün hepsini seçip, sağ tuş tıklayın ve “Yükle“ye tıklayın. İnternet hızınıza bağlı olarak 3-5 dakikada upload işlemi bitmiş olacaktır.

Filezilla ftp programı ile wordpress kurulum dosyalarını yükleme işlemi
Bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz wordpress dosyalarını ftp’ye upload etme işlemi.

Dosyalar transfer edilmeye başladığında şunlara dikkat edin ; Kuyruktakiler, aktarılanlar ve aktarım kuyruğu kısmına göz atın. Transfer dosyasının büyüklüğünü yani ne kadarlık bir dosya transferi olacağını aktarım kuyruğundan görebilirsiniz. Transfer işleminin sonunda, Kuyruktakiler sekmesinin boş olduğuna ve dosyaların başarı ile upload edildiğine emin olun.

filezilla programı ile wordpress dosyalarını ftpye atıldığına emin ol.

Dosyaların upload edilme işlemi de bittiğine göre artık web sitemizi açabiliriz. Browserınızdan sitenizi açtığınızda sizi wordpress’e hoşgeldiniz yazısı karşılayacaktır. Bu ekranda size aslında “hacı veritabanı bilgilerin hazır mı ? Hazır ise hadi gel başlayalım” diyor.


wordpress kurulumu hadi başlayalım


Şimdi wordpress kurulum işlemine devam edebilmemiz için 1 adet mysql veritabanına ihtiyacımız var. WordPress’in bizden istediği şu mysql veritabanını gelin hazırlayalım. Bunun için web panel’inizin mysql-veritabanı oluşturma sayfasına gidin. Ben örneğimde kendi sunucumda bulunan Centos web panel üzerinden anlatıma devam edeceğim.

Eğer sizde cpanel var ise, (genelde hosting firmalarında cpanel vardır.) cpanel mysql kurulumu adresinden ilgili makaleyi okuyabilirsiniz. Ama mantık gayet basit. Kısaca anlatmak gerekir ise ;

 • Her web panelde veritabanı/Mysql bağlantıları zaten olur. Panelde bulunan veritabanları alanına tıklayarak;
 • Mylsql veritabanı oluşturulur. (veritabanı adı)
 • Mysql kullanıcı adı ve şifresi oluşturulur. (kullanıcı adı ve şifresi)
 • Mysql’de oluşturulan veritabanına, yeni oluşturduğunuz kullanıcı için full yetki verilir. Hepsi bu kadar.

Ben anlatımımı centos web panel üzerinden devam ediyorum. İlk olarak soldaki menüden “Sql Services” alanını açın ve altındaki “Mysql Manager” tıklayın.


centos web panel mysql veritabanı açılması

mysql_manager ekranı sizi karşılayacaktır. Bu ekranda “Create Database and User” alanına tıklayın. (Bu ekranda daha önceden açılmış olan veritabanları da görüntülenir. Şu an için onlar ile işimiz yok. Yeni veritabanı oluşturmaya çalışıyoruz.)


centos web panel mysql veritabanı açılması


Yeni veritabanı oluşturma formu ekranı ile karşılaşacaksınız ;

 • New Database for user : Bu veritabanını centos web panelde hangi kullanıcı için açtığımızı seçiyoruz.
 • Database name : Veritabanı adı belirtin. Türkçe karakter kullanmayın ve maximum 8 karakterli olsun. Ben örnek olarak “prodb” yazıyorum. Siz kendi siteniz ile ilgili uygun bir veritabanı adı belirtin.
 • Confirm New Password : Bu alanda otomatik şifre üretilmiş gelir. Siz isterseniz kendiniz de şifre belirtebilirsiniz. Şifrenizde büyük küçük harf, rakam vs olsun. Tahmin edilmesi kolay olmayan komplex bir şifre belirtmeyi unutmayın.
 • Confirm New Password : Yazmış olduğunuz şifreyi doğrulayın. Yani aynı şifreyi tekrardan yazın.
 • Create Database tıkladığınızda veritabanını oluşturmuş olacaksınız.
 • Artık wordpress kurulum ekranına geri dönebiliriz. Çünkü bizden istediği veritabanı bağlantı bilgilerimiz hazır.

centos web panel mysql veritabanı açılması


 • Veritabanı ismi : Mysql’de oluşturduğunuz veritabanı adını yazın.
 • Kullanıcı adı : Mysql kullanıcı adını yazın.
 • Parola : Mysql kullanıcısının şifresini yazın.
 • Veritabanı sunucusu : “localhost” olarak gelir. Burayı değiştirmeyin.
 • Tablo ön eki : “wp_” olarak gelir. Burayı da değiştirmeyin. (WordPress’e ait oluşan tüm tabloların önüne wp_ eklenir.)
 • Gönder” butonuna basın ve bağlantı bilgilerimiz doğru mu diye kontrol etsin.
 • Özet olarak ; WordPress’in bizden istediği mysql bağlantı bilgilerini bu sayfaya yazıyoruz. Yukarıdaki adımlarımızda mysql veritabanımızı zaten oluşturmuştuk ve bu oluşturmuş olduğumuz veritabanına ait değerleri bu sayfaya giriyoruz.

wordpress kurulum hoşgeldiniz sayfası


Eğer veritabanı bilgilerini yanlış veya eksik girdiğinizde aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınızdır. Bu ekran ile karşılaştığınızda panik yapmanıza gerek yok. “Tekrar deneyin” tıklayın ve veritabanı bilgilerini tekrardan doğru bir şekilde girin. Bir hata yapmadıysanız, aşağıdaki ekran ile normal şartlar altında zaten karşılaşmamanız gerekir. (Zaten hata yapma olasılıklarını ekranda tek tek yazıyor.)


wordpress kurulumu veritabanına erişemiyor


Veritabanı bilgilerinizi doğru girdiyseniz, tebrikler ; Sizi aşağıdaki ekran karşılayacaktır. “Kurulumu çalıştır” tıklayın ve wordpress kurulmaya başlasın.


wordpress kurulumu çalıştır


WordPress kurulumu tamamdır. Şimdi siteniz ile ilgili olmaz ise olmaz bir kaç ayar yapmanızı istiyor ;

 • Site başlığı : Sitenize/Bloğunuza verdiğiniz ismi yazın. (Sonradan değiştirilmeye izin veriyor.)
 • Kullanıcı adı : Full yetkiye sahip olacak kullanıcının adını belirtin. Buraya “admin” de yazabilirsiniz. Adınızı da yazabilirsiniz. Burası size kalmış. Bir çok kullanıcı buraya “admin” yazar. Ben ise genelde “admin” haricinde herşeyi yazarım. Burada bilmeniz gereken ; buraya yazdığınız kullanıcı adı değiştirilemez. (Veritabanına manuel müdahale etmediğinizi düşünüyoruz tabi.) O yüzden düzgün bir kullanıcı adı belirtin.
 • Parola : Kendisi bir şifre üretir. Eğer şifreyi beğenmediyseniz, kendiniz de bir şifre tanımlayabilirsiniz. Şifrenizi komplex yapmanız gerektiğini ben yine hatırlatmış olayım. Bir yerlere de not almayı unutmayın login bilgilerinizi. (Şifrenizi sonradan da istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.)
 • E-Posta adresiniz : Sitenin default mail adresini tanımlayın. İster domain adresine bağlı bir mail adresi, (info@siteadiniz.com gibi) isterseniz de siteniz için açmış olduğunuz bir gmail adresi de olabilir. Bir hata, bir yorum vb bildirimler bu tanıtmış olacağınız mail adresine geleceğini unutmayın. O yüzden bu alana aktif olarak kullandığınız bir mail adresini tanımlayın. (Mail adresinizi de sonradan değiştirebilirsiniz.)
 • Arama motoru görünürlüğü : Google ve diğer arama motorlarına ait bot’ların sitenizi tarayıp, index atsın mı ve arama sonuçlarında siteniz görünsün mü gibi bir soru soruyor aslında. Bu alanı detaylı bir şekilde şimdi anlatıp kafanızı karıştırmak da pek istemiyorum. Çünkü seo ile ilgili bir konu. Ben siteyi daha henüz yeni kurduğum için engelletiyorum. İçeriğimi biraz hazırladıktan sonra, wordpress kurulumu ile birlikte gelen örnek post/sayfaları silip, ayarlarımı da yaptıktan sonra (tema yüklenmesi de dahil.) bu ayarı değiştireceğim. (Bu ayar sonradan değiştirilebilen bir ayardır, rahat olabilirsiniz.)
 • WordPress’i kur” butonuna tıklayıp kurulumu tamamlayın.

wordpress kuruldu ve admin giriş bilgilerinin girilmesi


WordPress yüklendi. Artık geriye sadece yetkili bir kullanıcı ile (yukarıda tanımladığımız) giriş yapmamız gerekiyor. Bunun için “Giriş” butonuna tıklayın.


wordpress kurulum tamamlandı


WordPress kurulum adımındaki formda, yazmış olduğunuz kullanıcı adı ve şifresini girip, “Beni hatırla” tıklayın ve “Giriş” butonuna basıp, wordpress kurulum sonrası yönetici panelinize ilk girişinizi sağlayın.


wordpress kurulum sonrası ilk login ekranı


wordpress manuel kurulum yazısının sonuna geldik. Yazının bu kadar uzun gibi göründüğüne bakmayın. Tüm adımları ekran görüntüleri ile besleyerek daha anlaşılır bir yazı hazırlamaya çalıştığım için yazı uzun gibi görünüyor. Oysa yapmaya başladığınızda göreceksiniz ki, toplasanız 5 dakikanızı almayacak basit bir işlemdir.
WordPress kurulumu ile ilgili, hatalı veya eksik ifade ettiğimi düşündüğünüz bir yer var ise veya tecrübe ettiğiniz ek bilgiler var ise, lütfen yorum olarak belirterek bana destek olun.

Yazıya puan ver

Professional.web.tr
User Rating: 4.93 ( 5 votes)
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı