WordPress Hosting Seçimi


Bu yazı içersinde WordPress hosting alımlarımı nereden aldığım ile ilgili kendi tecrübelerimi ve memnun olduğum hosting firmaları ile ilgili düşüncelerimi paylaşacağım.
Bir nevi reklam gibi de görünüp algılanabilir ama reklamdan ziyade, çalışmış olduğum ve neticesinde de memnun kaldığım Türk hosting firmalarından bahsederken, reklamını yapıyor olmamın da benim açımdan problem teşkil etmediğini belirtmek isterim. Kendim ne uyguluyor isem, size de onu önerdim.

Turhost Hosting

Önerebileceğim Türk hosting firmaları arasında, ilk sırada Turhost yer alıyor. Eğer Türkçe içerikli bir site yayınlıyorsam veya müşterilerim için Kurumsal bir web sitesi yayınlanacaksam yani Türkiye lokasyonlu bir hosting seçmem gerekiyor ise, ilk tercih ettiğim yer Turhost oluyor. Gerek yurtiçi internet erişim hızları, gerekse de paketlerindeki vermiş oldukları donanımsal özellikler, bir wordpress siteyi rahatça idare edebiliyor. Yıl içersinde kesinti yok denecek kadar çok az ve teknik destekleri de oldukça iyi.
Özellikle bazı kurumsal müşterilerim için burayı tercih etmemin en büyük sebebi de, yıl içersinde çok fazla bir problem çıkmadığı için, müşterilerim de beni aramamış oluyor. Yoksa “yok efendim mailler çalışmıyor, acil mail göndermemiz gerekiyor. Yok efendim sitemiz açılmıyor vs vs.” Bu tür şikayetleri müşterilerimden almak yerine, “lanet olsun neyse parası vereyim bari de en azından müşteri şikayeti çekmeyeyim” diyip Turhost ile çalışmayı tercih ediyorum.
Turhost firmasının kötü yanı yok mu yani hiç ? diye soracak olursanız. Tabiki var ; Fiyat politikası. Arkadaş bir firma hiç mi indirim yapmaz. Hiç mi kupon dağıtmaz. Bayramdır, yılbaşıdır, kara cumadır vs sitelerinde hosting paketlerinde pek bir indirim göremezsiniz. Ve indirim yapmadığı gibi, dolar kurunu baz alarak fiyatları da sürekli zamlanır. Turhost’u çok kaliteli bir hosting firması olarak görüyor olsam da, bir indirim yapın be kardeşim diye de isyan etmiyor da değilim açıkcası.
Özellikle mevcut müşterilerini elinde tutmak ile ilgili geliştirmiş oldukları hiç bir pazarlama stratejisi yok. Yani mevcut müşterilerine özel bir kampanya yapmazlar. Arkadaş gel bir mail at, gel bir telefon aç de ki ; “sayın müşterim, sizinle çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz, süreniz de bitmeye yaklaşıyor, diğer hosting firmalarına sizi kaptırmamak adına, hesabınıza size özel bir kupon tanımladık, gelin kullanın. Hem indirimli alın, hem de başka firmaya gitmeyin.” Yok hacı böyle bir mail turhost’dan alamazsınız. Telefon ise asla.
Fiyatı pahalı diyorum ama kime göre neye göre diye de soracak olursanız, Türkiyede hizmet veren diğer hosting firmalarına göre tabi. Yarı fiyatına hatta daha düşük fiyatlara hosting satışı yapan bir çok firma mevcut. Hatta Turhost’in 1 site için verdiği hosting fiyatına, bazı hosting firmaları reseller hesap açıyor. (Birden fazla siteyi host edebilmeniz için.)
Fiyat politikasını dert etmeyenlerdenseniz ; sorun yaşamak istemiyor ve kesintisiz hızlı bir hizmet almak istiyorsanız, aralarındaki en pahalı olan Turhost’u seçmenizi öneririm. Özellikle de web site projenize güveniyorsanız. Sizin için önemsiz bir web site projelerinden birisi ise buradan almanıza pek gerek yok gibi.
Özet olarak çok kaliteli, hizmet ve kullanım ile ilgili bir sıkıntı yaşamayacağınız, cpanel hosting / linux hosting / worpress hosting paketinden faydalanmanızı öneririm. Her ne kadar biraz cebinizi yakacak olsa da. Ama kafanız rahat eder benim gibi.

Veridyen Hosting

Diğer çalışmış olduğum ve memnun kaldığım firma ise Veridyen hosting. Teknik destek ile ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda çok hızlı cevap veren bir ekibi var. Hatta saat gece kaç olursa olsun. Turhost kadar olmasa da, kalitesi Turhost’u çok da aratmayacak bir firma. Veridyen hosting paketlerini buradan inceleyebilirsiniz. Fiyatı Turhost’a göre daha hesaplıdır. Linux hosting ve cpanel hosting paketlerini seçmenizi öneririm. Özellikle wordpress hosting için.
Firmanın dönem dönem özel indirimleri de oluyor. Özellikle Bayram ve Yılbaşlarında sitelerini ziyaret edip, güncel kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Güzel hosting

Lokasyonu yurtdışı olan bir sunucu arayışındaydım ingilizce içerikli bir sitem için. Çalışmış olduğum dönemlerde, gerek teknik desteği ve verdikleri cevaplar, gerekse de sitenin stabil çalışması ve hızı beni memnun bırakmıştı. Tekrardan yurtdışı lokasyonlu bir hosting seçimi yapmak istersem, yine seçimim büyük ihtimal Güzel hosting olacaktır.
Güzel hosting, fiyat konusunda Turhost’u pek aratmıyor diyebilirim. Ama en azından ara ara dönemlerde, bayram, yılbaşı vb gibi zamanlarda indirim yaptığı oluyor. O zamanlara denk geldiğinizde kesinlikle çalışmayı düşünebileceğiniz bir firma. Turhost’a göre de diğer bir artısı ise, aylık da çalışabiliyorsunuz. Turhost’da aylık kavramı hosting paketleri için pek yok.

Toparlayacak olursam, Projeye değer verdiğim bir web sitesi ise ve Türkiye lokasyonlu bir seçim yapmam gerekiyor ise paraya kıyıp Turhost seçiyorum. Maddi açıdan biraz daha hesaplı olmasını istiyor isem yine Türkiye lokasyonlu ve kalite/hız/destek konusunda Turhost’u çok aratmayan Veridyen hosting‘i seçiyorum. Eğer yurtdışı lokasyonlu bir hosting ihtiyacım olur ise de güzel hosting‘i seçiyorum.
Hangi firma ile çalışırsanız çalışın, kesinlikle işletim sistemi Linux olmalı ve panel olarak da Cpanel olmalı. Siz de seçiminizi yaparken Linux hosting ve mümkünse de Cpanel hosting olan bir paket seçimi yapın.

Çalıştığım hosting firmaları sadece bu 3 firmadan ibaret değil. Çalışıp da memnun kalmadığım hosting firmaları ile ilgili bir bilgi vermek istemiyorum. Çünkü amacım firmaları karalamak değil. O yüzden yalnızca kullanıp da memnun olduğum firmaları kaleme aldım.

Yazıya puan ver

Professional.web.tr
User Rating: 4.93 ( 5 votes)
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı