WordPress ayarları – Kurulum sonrası yapılması gerekenler


WordPress kurulumunu tamamladığımıza göre şimdi de olmaz ise olmaz wordpress ayarları sayfalarından biraz bahsedelim. Bazı wordpress ayarları sonradan da değiştirilse sorun çıkarmaz pek, fakat bazı wordpress ayarlarının ise hemen yapılandırılmasında fayda var.

WordPress Genel ayarlar

İlk olarak “Genel Ayarlar” sayfasına değinelim. Bunun için sol taraftaki menüden “Ayarlar => Genel” sayfasına tıklayın. Karşımıza gelen sayfada ;

 • Site başlığı : Sitenize vermiş olduğunuz ismi belirtirsiniz.
 • Slogan : Doldurulması zorunlu değil ama bir sloganınız var ise bu alana yazabilirsiniz. Ya da domain adınızı da yazabilirsiniz. Burada yazacağınız değerler genelde sayfaların Title alanında görüntülenir.
 • WordPress adresi ve Site adresi kısmına, sitenizin tam yol adresinizi yazın. Başına http veya SSL aktif ise https ekleyin. Bazı wordpress kullanıcıları “www” kullanmak istemez mesela. Domain daha kısa görünsün isteyebilir. Yani başında www olmadan direkt domain adı ile başlar sitesinin adresi. Eğer öyle bir şey istiyorsanız, başına www yazmayın. Ama www yazmasanız bile başına http veya https yazacaksınız yine de. (SSL aktif ise https yazmalısınız.)
 • E-posta adresi : Aktif olarak kullandığınız mail adresinizi belirtin. Site ile ilgili bildirim geldiğinde, bu mail adresine gelir. En basit olarak mesela sitenize bir yorum yapıldığında, onay vermeniz için size bir mail gelmesini istiyorsanız, bu alana kullandığınız aktif bir mail adresi tanımlayın.
 • İsteyen herkes kayıt olabilsin : Eğer kullanıcıların üye olmasını istediğiniz bir platform kuracaksanız işaretleyin. Hayır benden başka ve bir kaç editörüm haricinde kimse üye olamasın derseniz, işaretlemeyin. Editör ihtiyacınız olur ise kullanıcılarınızı manuel kendiniz açın. (Kullanıcılar => Yeni ekle)
 • Site lisanı ile zaman dilimi : Sitenin arayüz dili ve lokasyon olarak hangi saati baz almak istediğinizi belirtin. Türkçe wordpress indirdiyseniz zaten bu alan Türkçe ve İstanbul olarak gelecektir.

Ben örnek olması açısından aşağıdaki resimdeki gibi doldurdum mesela. Genel ayarlarda yapacağımız değişiklikler, sonradan da istenildiği zamanda kolayca değiştirilebilen ve sonradan değiştirilse bile başımızı ağrıtmayacak bir ayar sayfasıdır.

wordpress genel ayarlar


WordPress Kalıcı bağlantılar ayarları

İkinci olarak “Ayarlar => Kalıcı bağlantılar” sayfasını açalım. Adı üstünde “Kalıcı” bağlantılar ayarları web siteniz için çok önem arz etmektedir. Sitenizin link yapısını kurmanızı sağlar. Yani bir yazı yayınladığınızda bunu nasıl bir link yapısı ile göstereceğinizi belirtir.

Sonradan değiştirilemez demeyelim, değiştirilebilir ama sizi gerçekten uğraştırır. (Redirection eklentileri ile 301 yöntemi ile sürekli linklerinizi yeni yapınıza yönlendirmek zorunda kalırsınız.) O yüzden burada seçim yaparken iyi düşünün. Nasıl kurarsanız öyle gider.

Ben genelde özel yapı kullanırım. Özel yapıyı kullanmak için, hemen aşağısında yardımcı butonlar yer alıyor. Bu özel yapılar için kendi kullandığım şahsi fikirlerimi ve örneklerinden bahsetmek gerekir ise ;

Yapılabilecek 2-3 tane tanım metodu var benim için. Bu metotlar ile ilgili örnekler vermeye çalışayım size.

Üzerinde test yapacağım örnek yazımız şu : Worpress reklam yerleşimi

 1. Eğer şu şekilde görülmesini istiyor isek : https://professional.web.tr/wordpress-reklam-yerlesimi-ad-inserter
  yani domain adımızdan sonra yazının adı şeklinde, o zaman /%postname% yazmak yeterli olur.
 2. Eğer şu şekilde görülmesini istiyor isek : https://professional.web.tr/genel/wordpress/wordpress-reklam-yerlesimi-ad-inserter
  yani domain adımızdan sonra kategori adını, sonra da yazı adı gelsin gibi. Burada kategoriler hiyerarşik yapıda ise (yani üst kategori alt kategori mantığı var ise) kategori isimleri de hiyerarşik bir şekilde görüntülenir. Bunun için /%category%/%postname% yazmak yeterli olacaktır.
 3. Ya da diğer bir seçenek, bunların sonuna “.html” eklenilmesini sağlayabiliriz. O zaman da linkimiz şu şekilde görüntülenir : https://professional.web.tr/wordpress-reklam-yerlesimi-ad-inserter.html
  yani domain adımızdan sonra yazı adı ve sonunda da .html eklenir.
  /%category%/%postname.html : genel/wordpress/wordpress-reklam-yerlesimi-ad-inserter.html linkini oluşturur.
  /%postname.html
   : wordpress-reklam-yerlesimi-ad-inserter.html linkini oluşturur.
 4. Benim şahsi fikrim, yalnızca yazı adının belirmesi yönündedir. Yani sitelerimde genelde kullandığım kalıcı bağlantılar özel yapısı : /%postname% şeklindedir. İlk madde de anlattığım yöntem yani.

wordpress ayarları - kalıcı bağlantılar


WordPress Okuma ayarları

Üçüncü ayar sayfamız “Genel => Okuma ayarları” sayfası.
 1. Burada sabit bir ana sayfayı ayarlayabilir veya son 10 yazınızı ana sayfanız olarak gösterebilirsiniz. Ben genelde bir sayfa oluşturup, sabit bir sayfayı ana sayfa olarak ayarlarım.
 2. Buradaki önemli ayarlardan bir tanesi de, “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneğidir.

Başta Google, yandex ve bing gibi arama motorlarına ait bot’ların sitenizi tarayıp, ne tür bir içerik hazırladığınızı görebilmesi için taramalar gerçekleştirir. Bu normalde iyi bir şeydir. Fakat eğer siteyi yeni kurduysam, burayı işaretlerim genelde.

Çünkü wordpress ile birlikte gelen “Hello world” yazısı olur. Veya bir temaya ait demo sayfası import ettiysem, bu yazıların index almasını istemem. Yani bloğumu henüz yayınlamadan önce bir takım ayarlamalar yapacaksam önce test yayın aşamalarını tamamlayıp, gerçek içeriğimi yayınlamaya başladıktan sonra “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” tikini kaldırırım.

Yani bu tiki kaldırıyorsam şu mesajı veriyorumdur arama motorlarına :  “Hey arama motorları, gelin ve tarayın sitemi, tarayacağınız her içerik gerçek yayın sayfamdır, testlerim ve demo içeriklerim artık yer almıyor” diyorumdur.

wordpress ayarları - okuma ayarları


WordPress Tartışma (yorum) ayarları

Diğer bir ayar yaptığım sayfa ise, “Tartışma ayarları” sayfasıdır. “Ayarlar => Tartışma” sayfasını açın. “Comments” kelimesini her ne kadar tartışma diye çevirmiş olsalar da aslında burada bahsedilen yazılarınıza yapılan yorumlar ile ilgili ayar sayfasıdır.
Burada dikkat ettiğim iki kutucuk var. Diğer ayarlar için varsayılan ayarları pek değiştirmiyorum ;
 1. Her yorum yapıldığında” bana eposta göndermesini istiyorum. Sitedeki herhangi bir yazıya yorum yapıldığında, mail ile haberdar edilmek istediğim için, Genel ayarlar sayfasındaki tanıtmış olduğum mail adresine sistemin mail göndermesini istiyorum.
 2. yorum el ile onaylanmalı” kutucuğunu da aktifleştiriyorum. Daha önceden yorum yapmış birisi de olsa, sonradan yapacağı her yorumu görüp, kontrol edip, uygun ise onay vermek için bunu işaretliyorum.
 3. Diğer ayarlar varsayılan wordpress kurulumu ile birlikte gelen ayarlardır. İsteğinize göre diğer yorum ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Zira hepsi anlaşılır düzeyde tanımlar. Ama anlamadığınız bir yer olur ise yorum olarak belirtin, gerekirse onları da açıklamaya çalışırım.

wordpress ayarları - tartışma yorum ayarları


WordPress Ortam ayarları

Diğer bir ayar çektiğim yer ise, “Ayarlar => Ortam” sayfası. Bir yazınıza resim eklemek istediğinizde wordpress aynı resmi farklı boyutlarda da kırparak yeni resim dosyaları oluşturur. İşte otomatik oluşacak bu resimlerin boyutlarını belirttiğimiz sayfa.
Bir de özel bir tema kullanıyorsanız, temanız da resim boyutlandırması yapacağını unutmayın. Yani siz bir resim yüklersiniz ama upload klasörünün altına baktığınızda aynı resimden 8 tane görürseniz şaşırmayın. Bunlardan üç tanesi buradaki ayarlardan gelir.
Bu resimleri kırpma sebebi de şudur : Bazı resimleri kategoriler sayfasında, bazılarını etiketler sayfasında, bazılarını ana sayfada, bazılarını yazının öne çıkan görsel’inde, bazılarını ilgili konular vs gibi yerlerde kullanabilmek için resimleri kırpar.
Diğer önemli bir seçenek ise, “Yüklemelerimi aylık -ve yıllık- bazda klasörde tut.” seçeneğidir. Resimlerinizi upload ettiğinizde wordpress’in varsayılan path’i :”wp-content/uploads” klasörüdür. Eğer bu alanı işaretlerseniz sonuna yıl ve ay da ekler. Mesela 2018 kasım ayında resim yüklediğimde, resim kendisi “wp-content/uploads/2018/11” klasörünün altına atacaktır.
Benim yöntemim biraz daha farklı olduğu için ben bu alanı işaretlemiyorum. (Her yazı isminde klasör açıyorum.) Bunun için temamın functions.php dosyası ile oynuyorum. İleride nasıl yapıldığı ile ilgili bir yazı yayınlayacağım.

wordpress ayarları - ortam ayarları


Şu an için aklıma gelen basit ayarlar bunlar. Yazıyı burada sonlandırıyorum ama kısa süre içersinde en popüler eklentiler ile kurulum sonrası hangi eklentilerin kurulması gerektiği ile ilgili de bir yazı yayınlayacağım.
Sizlerin de eklemek istediğiniz, “şurayı anlatmayı unutmuşsun, şunu neden yazmadın” diye kafanızda soru işareti oluştu ise, yorumlarınız ile bana destek olabilirsiniz.
WordPress ayarlarını yaptıktan sonra yapılması gereken işlemlerden bir tanesi de, sitenizi Google Search Console kayıt etmektir. Daha fazla detay için “Google Search Console hizmetine nasıl kayıt olunur” yazısına bakabilirsiniz.
 • Bir önceki yazımızda resim boyutu küçültme yani resimlerin optimizasyonu ile ilgili bir yazı yayınlamıştık.
 • Bir sonraki yazımızda ise webmaster search console ile ilgili konuyu aktarmaya çalıştık. Özellikle Google Search Console hizmetine nasıl kayıt olunur ile ilgili konuyu ele aldık.

Yazıya puan ver

Professional.web.tr
User Rating: 4.86 ( 5 votes)
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı