Resim boyutu küçültme – PicturePort.net


Bu yazı içersinde wordpress’e yüklediğimiz ortam dosyaları ile ilgili resim boyutu küçültme işlemlerini online olarak Pictureport.net üzerinden nasıl yaptığımı anlatmaya çalışacağım.
Bunu neden yaptığımızdan bahsetmek gerekir ise ; en kısa cevap “Google hızlı site sever” sloganı olabilir. Google’ın bu isteğini yerine getirmek için de mutlaka yazı içersindeki yer alan görsellerin maximum boyutta sıkıştırılmaya ihtiyacı vardır.

Başka bir deyiş ile ziyaretçiniz sayfanızı gezdiğinde eğer resim sıkıştırılmamış ise yani görsellerin dosya boyutu büyük ise dosyanın ziyaretçiye yüklenme süresi uzar ve ziyaretçinin sayfanızı terketme olasılığı artar. (diğer bir değiş ile sayfada kalma süresi düşer.)

Bu yüzden amaç şu olmalı ; Hem resmin kalitesinden ödün vermesin. Hem de resmi minimum boyutlarına çeksin. PicturePort da bu amaç ile açılmış ve ücretsiz hizmet veren bir sitedir.

İki tür kullanım mevcut.

 1. Resimleriniz henüz sitenize yüklemeden önce, kendi bilgisayarınızdan sürükle bırak methodu ile resimlerinizi sıkıştırıp toplu bir şekilde indirebilirsiniz.
 2. Web url adresinizi yazıp, o sayfa içerisindeki resimleri tarar ve sıkıştırdıktan sonra topluca tek bir dosya haline getirip indirmeye izin verir. (Dosyayı .zip olarak hazırlıyor.)
Bu sitenin vermiş olduğu hizmet olan online resim küçültme hizmetine benim de ihtiyacım oluyor. Çünkü resimlerime watermark uyguladıktan sonra resim boyutu aşırı büyüyor. Görüntüyü bozmadan wordpress’e yüklediğim resim dosyalarının boyutunu küçültüp, sonra download edip, en sonunda da ftp’ye manuel olarak yüklemem gerekiyor.
Şimdi gerçek bir örnek üzerinden uygulamayı göstermeye çalışayım.Örnek olarak WordPress Reklam Yerleşimi – Ad Inserter yazısındaki resimlerin boyutunu küçültmeye çalışacağım. Hem de görüntüden ödün vermeden.
 1. Web Scan adresini açıyorum.
 2. Adres kısmına https://professional.web.tr/wordpress-reklam-yerlesimi-ad-inserter yazıyorum.
 3. Burada şuna dikkat edin, başında http mi yoksa https mi olduğunu yazmak zorundasınız. Tam url adresini yazın yani.
 4. Web Scan butonuna basın ve bekleyin. Sistem vermiş olduğunuz url’deki resimleri önce kendi sunucuna indiriyor, sonrasında indirdiği bu resimleri sıkıştırıyor ve ister tek dosya halinde download etmenize, isterseniz de toplu olarak indirmeye hazır hale getiriyor.

resim boyutu küçültme - pictureport.net

Vermiş olduğunuz Url’yi taradıktan sonra size bir sonuç sayfası listeleyecektir. Bu listelediği sayfada ;
 • Saved You : Oransal olarak ne kadarlık bir boyut küçülttüğünü gösterir.
 • Old Size : Mevcut url’deki resimler önceki boyutunu gösterir.
 • New size : Mevcut url’deki resimlerin boyutlarını küçülttükten sonraki boyutunu gösterir.
 • Download All : Tıkladığınızda tüm resimleri tek bir zip halinde indirir.
 • Satırlara baktığımızda ise yaptığı işlemi satır bazında, daha doğrusu resim dosyası bazında gösterir. Eski boyutu neydi, yeni boyutu ne oldu, oransal olarak ne kadar sıkıştırdı, mevcut url adresi nedir ve istersen tek bir dosyayı indirebilmen için de Download butonu mevcut. Tek bir dosya indirdiğinizde direkt resim dosyası iner. (zip değil yani.)
 • Mevcut url adresi şu yüzden önemli ; Bu dosyaları manuel olarak ftp’ye atacağımız için, hangi klasöre upload edeceğimi görebiliyorum.

resim boyutu küçültme - pictureport.net

Download all butonuna bastığım için bana tek bir zip dosyası içinde resimleri indirdi. Artık resim boyutları küçültülmüş dosyalar elimde.

resim boyutu küçültme - pictureport.net toplu olarak tek dosya halinde indir


Şimdi sıra Ftp’ye upload etmeye geldi. Ftp işlemlerin için Filezilla kullanıyorum. Sitemin ftp’sine bağlanıp, ilgili klasörlerime erişiyorum ve dosyaları upload ediyorum. Yani wp-content/uploads klasörünün altına ilgili klasörlere gönderiyorum dosyaları.

Ftp ile upload ettikten sonra url’yi tekrardan kontrol ediyorum. Aslında burada biraz da kendimi kontrol ediyorum. Bir yanlışlık yapıp yapmadığıma bakıyorum. Yani doğru dosyaları, doğru klasörlerin altına attığıma emin olmak istiyorum ve aynı url adresini tekrardan tara diyorum. Eğer aşağıdaki resimdeki gibi sonuç ile karşılaşıyor isem sorun yok demektir. Artık yazı içersinde sıkıştırılacak bir resim kalmadı demektir.


resim boyutu küçültme - pictureport.net


Yalnız bir şeyi daha kontrol ediyorum. Bir de ana sayfamı tarıyorum. Bunun sebebi şu : Biliyorsunuz wordpress’e bir resim dosyası upload ettiğinizde, temanız bu dosyadan farklı boyutlarda dosya oluşturur. Örneğin ana sayfaya son eklenen yazılar kısmına, aynı resimlerin daha küçük boyutlarını gösterir. (Öne çıkan görsel) Ama yazı içerisinde bu resimlerin tüm boyutları olmadığı için sıkıştırma yapamadı. Bu yüzden ana sayfamı da taratıyorum ve öne çıkan resmin küçük dosya halini de indirip, ftp’ye tekrardan ilgili klasörüne upload ediyorum.

Eğer siz benim gibi upload klasörlerini detaylı tutmuyor iseniz, sadece Yıl/Ay bazında tutuyor iseniz, işiniz daha kolay. Direkt ilgili yıl-ay klasörünü bulup upload edebilirsiniz de.

Bu arada PicturePort.net Projesi de bana aittir 🙂 Bir nevi hem projelerimden bir tanesinin site tanıtımını yapmak istedim. Hem de nasıl kullanıldığı ile ilgili detaylı bir içerik yazma fırsatım olmuş oldu.

Umarım sık kullanılanlarınıza ekleyebileceğiniz kalitede bir proje olmuştur.


 • Bir önceki yazımızda adsense reklam yerleşimi ile ilgili bir yazı karaladık.
 • Bir sonraki yazımızda ise wordpress ayarları ile ilgili konuyu aktarmaya çalıştık. Özellikle kurulum sonrası yapılması gerekenleri ele aldık.

Yazıya puan ver

Professional.web.tr
User Rating: 4.77 ( 3 votes)
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı