Google Search Console hizmetine nasıl kayıt olunur ?


Öncelikle Google Search Console nedir ile ilgili kısaca bahsetmek gerekir ise ;
  • Web sayfamızda yayınladığımız içeriklerin google arama motorlarına kayıt edebilmemizi,
  • Hangi anahtar kelimeden ne kadar hit aldığınızı ve kaçıncı sırada olduğumuzu,
  • Yazılarımızın otomatik olarak veya manuel olarak index almasının sağlanılması,
  • Web sitemize zarar bir backlink verildi ise, bu zararlı backlinkleri disallow etmemizi sağlar.
  • Özet olarak aslında web sitemizin google arama sonuçlarındaki performansını izleyebildiğimiz ücretsiz bir servistir.
Teorik olarak daha kapsamlı bilgi almak için Google Search Console nedir yazısına göz atabilirsiniz. Biz şimdi resimli bir şekilde webmaster search console uygulamasına geçelim.
  • Öncelikle bir gmail hesabınızın var olduğunuzu kabul ediyorum. Benim gmail hesabım var olduğu için, Google Search Console linkine tıklayıp giriş yapıyorum.
  • Google Search Console ana sayfasına giriş sağladıktan sonra, “Özellik Ekle” butonuna basıyorum.

google search console özellik ekle

“Özellik ekle” butonuna bastıktan sonra karşıma bir pencere çıkıyor. Bu pencereye web sitemin adresini, yani https://professional.web.tr yazıp, “Ekle” butonuna basıyorum.

google search console web site adresinin yazılması
Eklediğim web sitesinin sahibi olup olmadığımı teyit edebilmek amaçlı bir ekran ile karşılaşıyorum. Teyit için sıkça kullandığım 2 yöntemden bahsedeceğim.
İlk yöntemde, bana bir html dosyası hazırlıyor ve bu dosyayı indirmemi, sonra da ftp ile bağlanıp ana dizinime dosyayı göndermemi ve doğrulatmayı istiyor. İkinci yöntemde ise, web sitemin header etiketlerinin bulunduğu alana, vermiş olduğu kodu yazarak doğrulatmayı istiyor. Ben genelde ikinci yöntemi yani header etiketlerini kullanmayı seçiyorum. (Alternatif yöntemleri kullanıyorum yani). Ama ilk yöntemi de açıklayayım, zira ilk yöntem daha kolay gibi.
Yöntem 1 : Size ekranda gösterdiği html dosyasını bilgisayarınıza indirin. (googlec711e062c8528dee.html gibi.)
Filezilla ya da benzeri işlevi gören ftp client programı ile, web sitenize ftp ile bağlanın ve bu indirdiğiniz dosyayı ana klasörünüzün altına altın.(public_html altına yani.)  Ftp yerine Cpanel vb. panel ile de dosyayı upload edebilirsiniz.
Ben robot değilim” tıklayın ve dosyanın upload edildiğine emin olduktan sonra, “Doğrula” butonuna basın.
Yani google şunu söylüyor ; “madem bu sitenin performansını ölçmek istiyorsun, bana bu sitenin sahibi olduğunu ispatla. Bunu ispatlayabilmen için de senin için bir html dosyası oluşturdum. Bu html dosyasını sitene yükle ve robot olmadığını da tıklayarak, doğrulama işlemini yap ki, gerçekten de bu sitenin sahibinin sen olduğuna emin olayım.

google search console teyit ekranı

Yöntem 2 : İkinci yöntemde ise herhangi bir dosya indirmiyorum. Sitemde çalışan header.php dosyasını açıp, header etiketlerinin içerisine vermiş olduğu kodu ekleyip kayıt ediyorum ve doğrula butonuna basıyorum.
Bu yöntemin uygulanabilmesi için ; “Alternatif yöntemler” alanına tıklıyorum.
HTML Etiketi” yöntemine tıklıyorum ve bana tek satırlık bir meta kodu veriyor. Bana verdiği bu satırı kopyalıyorum.
WordPress site kullandığım için, header etiketlerim, kullanmış olduğum temanın “header.php” dosyası içersinde. Bu dosyayı açıp, kopyaladığım kodu yapıştırıyorum ve “Doğrula” butonuna basıyorum.

google search console HTML etiket teyidi

google search console HTML header etiketi teyidi

Tebrikler ekranını gördüğümüze göre problem yok. “Devam et” linkine tıklıyorum.

google search console tebrikler devam et


Bizi ilk başta Google Search Console eski sürüm ekranı karşılıyor. Bu alandan da işlemlerimizi yapabildiğimiz gibi, ekranın üstünde “Yeni Search Console”u kullan da diyebiliriz. Ki ben öyle yapacağım. Yani “Yeni Search Console kullan” butonuna basıyorum.

resim boyutu küçültme - pictureport.net

Sol tarafta bulunan “Site haritaları” linkine tıklıyorum ve sitemap’ın bulunduğu xml dosyasının adını yazıyorum. Eğer siz de benim gibi, Yoast kullanıyorsanız dosya adı “sitemap_index.xml” olacaktır. Ben de “yeni bir site haritası ekleyin” alanına “sitemap_index.xml” yazıyorum ve “Gönder” butonuna basıyorum.

google search console sitemap xml eklenilmesi


Ek olarak şunları da yazıyorum. Bir zararı yok ; “post-sitemap.xml” , “page-sitemap.xml” (Kategori ve etiketleri indexletmediğim için “post_tag-sitemap.xml” ve “category-sitemap.xml” eklemiyorum. Eğer sitenizde kategoriler ile etiketleri de indexletiyorsanız bu ikisini de ekleyebilirsiniz.)
Durum sütununda “başarılı” görüyorsanız problem yok demektir. Eğer bu alanda “gönderilemedi, başarısız” vb değerler görürseniz, sitenizin arama motorlarına açık olduğundan emin olun. (“Ayarlar => Okuma” sayfasındaki, “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” kutucuğunun aktif olmadığına emin olun.)

google search console diğer xml sayfalarının yüklenilmesi


Sitemizi Google Search Console servisine başarıyla eklemiş olduk. Şu an için yapacak başka bir adım yok. Verilerin toplanması, sayfaların indexlenmesi ve performans sonuçlarını görmek için 3-5 gün sonra tekrardan bu adresi ziyaret etmekte fayda var. Özellikle hangi kelimelerde kaçıncı sırada görüntülendiğimizi, sol menü altındaki “Performans” sayfasından izleyebileceğim artık.
Özet geçmek gerekir ise .Google Search Console hizmetine sitemizi ekleyebilmemiz için, 1 gmail hesabımız olmalı. Google Search Console ana sayfasına bağlanıp, verdiği meta kodu, header etiketleri içersine yazarak site sahibi olduğumuzu ispatlamış oluyoruz. Sonrasında da sitemap dosyamızın adını site haritalarına yüklüyoruz ve artık google botları belirli aralıklar ile sitenizi ziyaret edip yazılarınızı indexlemiş olacak ve böylece de, google arama motorunda daha sık görünmesini sağlayacak.
Ben de bu yazıyı hazırlarken nasıl kayıt olduysam size onu aktarmaya çalıştım. Yani gerçek bir uygulama gösterdim. Anlamadığınız bir yer var ise, yorumlardan bize belirtin.

  • Bir önceki yazımızda wordpress ayarları ile ilgili konuyu aktarmaya çalıştık. Özellikle wordpress kurulum sonrası yapılması gerekenler ilginizi çeker ise bakabilirsiniz.
  • Bir sonraki yazımızda ise, yandex sitemap ekleme konusundan bahsettim. (Yandex Webmaster site ekleme nasıl yapılır)

Yazıya puan ver

Professional.web.tr
User Rating: 4.83 ( 4 votes)
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı