Bing Webmaster site ekleme nasıl yapılır ?


Bu yazımızda, Web sitemizi Bing arama motorlarına nasıl kayıt edebileceğimizi anlatmaya çalışayım. Yani tabiri caiz ise bing site indexleme diye de söylenebilir. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere Google Search Console’ın yani google arama motorunun yerini almayacağı kesin. Bilinçli kaç kişi Bing’den arama yapar bilmiyorum ama yeryüzünde browser kurmayan ve bilgisayarında yalnızca internet explorer olan canlılar mevcut. Internet explorer’ın da varsayılan arama motoru Bing olduğu için, biz de web sitemizi Bing’e de kayıt edelim. Üç beş hit akar bir şeyler belki.
Teorik olarak bing site doğrulama işlemini daha fazla uzatmadan, bing web site kayıt işlemlerimizi uygulamaya çalışalım.
  • Öncelikle bing webmaster sayfasına giriş yapalım.
  • Oturum açın. Bunun için ister bir microsoft hesabı (outlook.com gibi), ister bir google hesabı (yani gmail gibi.) veya Facebook hesabınız ile login olabilirsiniz. Ben Google yani gmail hesabım ile sisteme login oluyorum.
  • Giriş yaptığınızda sol üst köşede “My sites” altındaki alana site adresinizi yazıp “Add” butonuna tıklayın. (Başında http / https ile birlikte)

bing site ekleme


Sitenizi ekledikten sonra, bir sonraki sayfada sitemap dosya yolunuzu yazmanızı isteyecek bir ekran gelecek. Sitemap xml dosyanızın yolunu yazın. Yoast kullananlar, sitemap_index.xml yazabilir mesela. (Başına http / https ve domain adınızı da yazarak tabi.) ve ardından “ADD” butonuna tıklayalım.
When do you receive the most traffic to this site for your local time of the day?.” alanında “All Day” seçili kalsın, burayı değiştirmenize gerek yok.

bing sitemap ekleme

Bing site doğrulama ekranı ilie karşılaşacaksınız. 3 yöntem bulunuyor ve üçüncü yöntem çok gereksiz ve daha fazla zahmet oluşturduğu için onu hiç anlatmayacağım.
En sık kullanılan 2 yöntemden bahsedeceğim ve ben diğer arama motorlarına kayıt ettiğim gibi meta tag yöntemini uygulayacağım. Yani ikinci yöntemi uygulayacağım. Ama ilk yöntemden de teorik olarak bahsedeyim.
Yöntem 1 : Xml dosyasını ana dizine upload ederek.
  • Bing size “BingSiteAuth.xml” isminde bir dosya oluşturur ve indirmenizi ister. Bu dosyayı indirin.
  • Ana dizininize yani public_html klasörü altına “BingSiteAuth.xml” dosyasını yükleyin. (İster Ftp client ile upload edin, isterseniz de cpanel gibi bir web panel aracılığı ile, farketmez.)
  • Dosyanın upload olduğundan emin olun. Yani 3 numaralı adımda verdiği linkin açıldığını görün.
  • Verify” butonuna basın ve bing site doğrulama işlemi başarılı bir şekilde sonlansın.
Ben Metatag yöntemini uygulayacağım. Bu yöntemi uygulayabilmek için, <header> taglarımın bulunduğu dosya olan header.php dosyamı açıyorum. Daha öncesinde Google Search Console ve Yandex webmaster için de aynı yöntem ile meta tag’ı eklemiştim. Bir alt satırına geçip Bing’in benim için üretmiş olduğu meta tag’ı kopyalıyorum. header.php dosyasını kayıp edip ftp ile upload ettikten sonra, “VERIFY” butonuna basıyorum.

bing site doğrulama


bing site doğrulama tag


Bing site doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra, sol menüde “Configure My Site” altında bulunan “Sitemaps” sayfasına tıklayın. Açılan sayfadan da sitemap dosyalarınızın yolunu gösterin.
Ben Yoast Seo eklentisini kullandığım için ve yalnızca sayfa ile yazılarımın indexlenmesini istediğim için, toplamda 3 adet sitemap adresinin yolunu yazıyorum. Bunlar sırasıyla ;
  1. sitemap_index.xml
  2. post-sitemap.xml
  3. page-sitemap.xml
dosyalarından ibaret. Eğer kategori ve etiketlerinizi de indexletiyorsanız, category-sitemap.xml ve post_tag-sitemap.xml dosyalarını da ekleyebilirsiniz.

bing sitemap ekleme


Bu arada bu işlemleri buradan yaptığım gibi, aynı şekilde bir de robots.txt dosyamı da güncelliyorum. Yani site haritalarımı robots.txt içersinde sitemap yönergesini ekliyorum.
Sitemin kök dizinindeki robots.txt dosyasını açıyorum ve aşağıdaki şekilde değiştiriyorum. Bunun için ftp’ye bağlanıp, robots.txt dosyasının üzerine sağ tuş tıklayıp düzenle diyorum. Sonra da aşağıdaki kodları yazıp kayıt ediyorum. (Bu arada sitemap yolunu her web sitesi, kendine uygun bir şekilde ayarlamalı, domain adını değiştirmeyi unutmayın yani.)

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
Sitemap: https://professional.web.tr/post-sitemap.xml
Sitemap: https://professional.web.tr/page-sitemap.xml

robots.txt dosyasını ftp üzerinden düzenle

robots.txt dosyasına sitemap yönergesi eklemek


Özet olarak, bing de oturum açıp (google veya microsoft servislerine ait bir mail hesabı ile) Bing webmaster sayfasına girdik. Sitemizin bize ait olduğunu teyit edip, sitemap sayfasından, sitemize ait dosyaların yolunu gösterdik. Bir de işi daha da sağlamlaştırmak adına ve bu işlemi yalnızca bing değil, tüm arama motorları için de, sitemap yönergesi ekleyerek, tüm arama motorlarına site haritamızın yolunu göstermiş olduk. Arama motoru botları sitenizi ziyaret ettiğinde bu dosyaları yani site haritasındaki linkleri gezip, sayfalarınızı arama motorlarına kayıt edecektir.

Yazıya puan ver

Professional.web.tr
User Rating: 4.86 ( 5 votes)
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı